2006 USJA Florida State Championships - Results
Juniors
| Female
| Male
|
Seniors
| Men
|
Masters
| Male Masters
|
Kata
| Kata Results
|
Junior Female
Categories
| Return to Top
|
Female Bantam 2 21kg
1st |
Giovanna Prado |
Ki-Itsu-Sai |
2nd |
Athena Connell |
Central Florida Judo |
Female Bantam 2 25kg
1st |
Gabriela Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
Female Bantam 2 30kg
1st |
Sophia Inserra |
Florida School of Judo |
Female Bantam 3 31kg
1st |
Gabriela Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Sarah Subko |
Florida School of Judo |
3rd |
Sophia Inserra |
Florida School of Judo |
Female Intermediate 1 30kg
1st |
Melissa Clauss |
Central Florida Judo |
2nd |
Sarah Subko |
Florida School of Judo |
3rd |
Katherine Bastante |
Hashiro Dojo |
Female Intermediate 2 34kg
1st |
Katie Germain |
GE Judo |
2nd |
Kelly Germain |
GE Judo |
Female Intermediate 2 38kg
1st |
Katie Germain |
GE Judo |
2nd |
Jasmine Rodriguez |
Central Florida Judo |
Female Intermediate 2 42kg
1st |
Kristina Carreras |
Florida School of Judo |
2nd |
Jasmine Rodriguez |
Central Florida Judo |
Female Intermediate 2 48kg
1st |
Jeanette Rodriguez |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Carina Caminero |
El Mambi Judo Club |
Female Intermediate 2 53kg
1st |
Carly Patton |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Tiona Zambrano |
El Mambi Judo Club |
Female Juvenile A 48kg
1st |
Yesenia Crespo |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Shea Favorite |
Central Florida Judo |
Female Juvenile B 44kg
1st |
Veronica Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Yesenia Crespo |
El Mambi Judo Club |
Female Juvenile B 63kg
1st |
Angelica Delgado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Danielle Greenstein |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
3rd |
Samantha Puryear |
Central Florida Judo |
Female Juvenile B +70kg
1st |
Victoria Puryear |
Central Florida Judo |
2nd |
Rebecca Alles |
Sarasota Judo Institute |
Female Juvenile C 57kg
1st |
Francesca Durand |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Carly Patton |
El Mambi Judo Club |
Junior Male
Categories
| Return to Top
|
Bantam Jr 23kg
1st |
Giuseppi |
Florida School of Judo |
2nd |
Noah Hume |
Jesup Judo & Jiujitsu |
3rd |
Davin Kingston |
Central Florida Judo |
Bantam 1 19kg
1st |
Joseph Preziosi |
GE Judo |
2nd |
Alexander Bahr |
GE Judo |
Bantam 1 23Kg
1st |
Carlos Ramirez |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Peyton Lane |
El Mambi Judo Club |
3rd |
Jeremy Leong |
El Mambi Judo Club |
Bantam 1 +28kg
1st |
Joey Lentz |
Jesup Judo & Jiujitsu |
2nd |
Nicholas Stampley |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
Bantam 2 25kg
1st |
Benjamin Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Ari Berliner |
Atlanta Judo Academy |
Bantam 2 +30kg
1st |
Andreas Chao |
Hashiro Dojo |
2nd |
Nicholas Stampley |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
3rd |
Jared Lentz |
Jesup Judo & Jiujitsu |
Bantam 3 27kg
1st |
William Rigsby |
Central Florida Judo |
2nd |
Benjamin Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
Bantam 3 31kg
1st |
Steven Brinegar |
Central Florida Judo |
2nd |
Luis Almanza |
Central Florida Judo |
3rd |
Kevin Kells |
Central Florida Judo |
Bantam 3 35kg
1st |
Yovani Crespo |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Jared Lentz |
Jesup Judo & Jiujitsu |
3rd |
Sander Magno |
GE Judo |
Intermediate 1 30kg
1st |
Kyle Williams |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Steven Brinegar |
Central Florida Judo |
3rd |
Conner Lentz |
Jesup Judo & Jiujitsu |
Intermediate 1 34kg
1st |
Alexander Rigsby |
Central Florida Judo |
2nd |
Kyle Williams |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
3rd |
Joshua Bahr |
GE Judo |
Intermediate 1 38kg
1st |
Alessi Taffanelli |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Jordan Brown |
GE Judo |
3rd |
Jason Huertas |
Florida School of Judo |
Intermediate 1 +43kg
1st |
Austin Marino |
Central Florida Judo |
2nd |
Alexander Alaynick |
Florida School of Judo |
3rd |
Jorge Travieso |
Not Listed |
Intermediate 2 38kg
1st |
Joshua Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Nathaniel Zambrano |
El Mambi Judo Club |
Intermediate 2 42kg
1st |
Joshua Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Lucas Gama |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
3rd |
Daniel Neyra |
Keria Judo |
Intermediate 2 53kg
1st |
Colin Higgins |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Carlos Gomez |
El Mambi Judo Club |
Intermediate 2 +53kg
1st |
Richard Santacruz |
Florida School of Judo |
2nd |
Dylan Seidle |
Central Florida Judo |
3rd |
Daniel Gonzalez |
Central Florida Judo |
Juvenile A 48kg
1st |
Santiago Martinez |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
Juvenile A 58kg
1st |
Tylor Ferry |
Florida School of Judo |
Juvenile A +64kg
1st |
Daniel Palacios |
El Mambi Judo Club |
Juvenile B 60kg
1st |
Miguel Ballesteros |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Michael Kowalczk |
GE Judo |
3rd |
Bret Currier |
GE Judo |
Juvenile B 66kg
1st |
Ronnie Talledo |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Rafael Ramos |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
3rd |
Humberto Rodriguez |
Hashiro Dojo |
Juvenile B 90 Kg
1st |
Natianiel Stampley |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
Senior Men
Categories
| Return to Top
|
Male Senior 66kg
1st |
Rafael Ramos |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Miguel Ballesteros |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
3rd |
Tylor Ferry |
Florida School of Judo |
Male Senior 73kg
1st |
Ronnie Talledo |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Rusty Houn |
Jesup Judo & Jiujitsu |
Male Senior 90kg
1st |
Cezare Wagner |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Yosmany Cabezas |
El Mambi Judo Club |
3rd |
Josh Cooper |
Tampa Judo Dojo |
Male Senior 100kg
1st |
Adler Volmar |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Yosmany Cabezas |
El Mambi Judo Club |
Male Senior +100kg
1st |
Adler Volmar |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Liam Brein |
Tampa Judo Dojo |
3rd |
Timothy Harmeling |
GE Judo |
Masters Male Categories
| Return to Top
|
Male Masters 30-40 yrs 66kg
1st |
Julian Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Peter McMahan |
Samurai Judo & Jujitsu |
Male Master’s 30-40 yrs 81kg
1st |
Kurt Huertas |
Florida School of Judo |
2nd |
Stephen Beaver |
Orlando Judo Inc. |
3rd |
Juan Rodriguez |
Central Florida Judo |
Male Masters 30-40 yrs 90kg
1st |
Gilbert Carreras |
Florida School of Judo |
2nd |
Charles Alaynick |
Florida School of Judo |
3rd |
Randy Lentz |
Jesup Judo & Jiujitsu |
Male Masters 30-40 yrs +100
1st |
Adler Volmar |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Paul Dodson |
Florida School of Judo |
3rd |
Justin Higgins |
El Mambi Judo Club |
Male Masters 40-50 yrs 90kg
1st |
Pedro Crespo |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Lawrence Kingston |
Central Florida Judo |
3rd |
Lucky Marshall |
Florida School of Judo |
Kata Categories
| Return to Top
|
Ju-no-Kata Results
1st |
Tori |
Shea Favorite |
Central Florida Judo |
|
Uke |
Luis Almanza |
Central Florida Judo |
Kodokan Goshin Jutsu Results
1st |
Tori |
Shea Favorite |
Central Florida Judo |
|
Uke |
Kristin Harrison |
Central Florida Judo |
Itsutsu-no-Kata Results
1st |
Tori |
William Rigsby |
Central Florida Judo |
|
Uke |
Alexander Rigsby |
Central Florida Judo |
|