2013 Sunshine State Games/Florida Judo Inc. State Judo Championships - Results
Listed below are the results from 2013 Sunshine State Games for Judo and 2013 Florida Judo Inc. State Judo Championships. This tournament was held in the The Lakeland Center, Lakeland, Florida on June 22, 2013.
This event is Florida's State Championship for Judo.
Only showed the City they were listed in, so instead of Clubs, it shows the City.
Juniors
| Female
| Male
|
Seniors
| Women
| Men
|
Masters
| Female Masters
| Male Masters
|
Kata
| Kata Results
|
Junior Female
Categories
| Return to Top
|
Female 8 years old
1st |
Nicole Cancela |
Not Listed |
2nd |
Ella Valenti |
Riverview |
3rd |
Kaleigh James |
Tallahassee |
Female 9-10 years old, not exceeding 30.3 kgs.
1st |
Maia Waggoner |
Tamarac |
2nd |
Kayla Depa |
Riverview |
3rd |
Brianna Menendez |
Plant City |
Female 9-10 years old, over 30.3 kgs. not exceeding 36.1 kgs.
1st |
Juliana C. Velasquez |
Not Listed |
2nd |
Kayla Shivers |
Tallahassee |
3rd |
Amelie McLeod |
Riverview |
Female Bantam 9-10 years old, Over 36.1 kgs.
1st |
Jessica Alaynick |
Riverview |
2nd |
Chloe Wagner |
Brandon |
Female 11-12 years old, over 37.6 kgs. not exceeding 45.3 kgs.
1st |
Tasha Cancela |
Coral Springs |
2nd |
Kaitlyn Patterson |
Tampa |
Female 13-14 years old
1st |
Emily Naylor |
Riverview |
2nd |
Elaine Fernandez |
Coral Springs |
3rd |
Olivia Trasorras |
Brandon |
Female 13-14 years old, not exceeding 61.5 kgs.
1st |
Kiana Lassalle |
Riverview |
2nd |
Madison Grode |
Auburndale |
Female 15-16 years old
1st |
Nicole Stout |
Orlando |
2nd |
Brooke Smith |
Lakeland |
Female 15-16 years old, over 58.8 kgs.
1st |
Hannah Wagner |
Brandon |
2nd |
Elizabeth Yon |
Miami |
Junior Male
Categories
| Return to Top
|
Male 6 years old and under, not exceeding 24.2 kgs.
1st |
Jackson Parker |
Winter Haven |
2nd |
William Wishnia |
Tallahassee |
3rd |
Patrick Franco |
Naples |
Male 6 years old and under, over 24.2 kg. not exceeding 27.8 kg.
1st |
Kevin DoCarmo |
Fort Myers |
2nd |
Luis Martinez |
Tampa |
Male 6 years old and under, over 27.8 kg.
1st |
Zackary Nyce |
Cape Coral |
2nd |
Demetrio Chavarria |
Naples |
Male 7 years old, not exceeding 24.3 kg.
1st |
Christopher Velazco |
Coral Springs |
2nd |
Evan Eubanks |
Riverview |
Male 7 years old, over 24.3 kg.
1st |
Morgan Lehocky |
Pensacola |
2nd |
Jassir Villaman |
Coral Springs |
3rd |
Jonathan Gomes |
Lehigh Acres |
Male 8 years old, over 18.0 kgs. not exceeding 23.0 kgs.
1st |
Peyton Nisy |
Tampa |
2nd |
Andres Zatizabal |
Tampa |
Female/Male 8 years old, over 23.0 kgs. not exceeding 29.1 kgs.
1st |
Maia Waggoner |
Tamarac |
2nd |
Leandys Martinez |
Naples |
3rd |
Joseph Parker |
Winter Park |
Male 8 years old, over 29.1 kgs.
1st |
Randey Gil |
Naples |
2nd |
Briac Riles |
Thonotosassa |
3rd |
Alejandro Landrau-Casiano |
Tampa |
Male 9-10 years old, not exceeding 31.9 kgs.
1st |
Ethan Eubanks |
Riverview |
2nd |
Joey Desmet |
Tampa |
3rd |
Gregory Boutteau |
Winter Park |
Male 9-10 years old, over 31.9 kgs. not exceeding 38.9 kgs.
1st |
Dominic Rodriguez |
Lehigh Acres |
2nd |
Roy Kruppa |
Brandon |
3rd |
Gencarlo Montane |
Naples |
Male 9-10 years old, over 38.9 kgs. not exceeding 43.1 kgs.
1st |
Michael Desir |
Miramar |
2nd |
Gencarolo Montane |
Naples |
Male 9-10 years old, over 43.1 kgs. not exceeding 53.8 kgs.
1st |
Michael Desir |
Miramar |
2nd |
Yosiel Lopez |
Naples |
3rd |
Austin Parker |
Winter Park |
Male 9-10 years old, over 53.8 kgs.
1st |
Julian Rigdon |
Tallahassee |
2nd |
William Hudson |
Odessa |
3rd |
Santy Villman |
Coral Springs |
Male 11-12 years old, not exceeding 34.7 kgs.
1st |
Jacob More |
Alva |
2nd |
Sebastian Alvarez |
Naples |
3rd |
Lane Keck, |
Tampa |
Male 11-12 years old, over 34.7 kgs. not exceeding 40.7 kgs.
1st |
Dylan Peterson |
Windermere |
2nd |
Noah Schwabe |
Lakeland |
3rd |
Thomas Spurway |
Brandon |
Male 11-12 years old, over 40.7 kgs. not exceeding 44.3 kgs.
1st |
Charles Roche |
Brooksville |
2nd |
Nicholas Rodriguez |
Lehigh Acres |
3rd |
Jason Hernandez |
Miami |
Male 11-12 years old, over 51.0 kgs. not exceeding 55.1 kgs.
1st |
Michael Garcia |
Miami |
2nd |
Ruben Reyes |
Casselberry |
3rd |
Edian Rodriguez |
Naples |
Male 13-14 years old, over 22.7 kgs. not exceeding 43.4 kgs.
1st |
Charles Roche |
Brooksville |
2nd |
Aidan Ford |
Stuart |
3rd |
John Desmet |
Tampa |
Male 13-14 years old, over 43.4 kgs. not exceeding 49.7 kgs.
1st |
David Agoglia |
Doral |
2nd |
Justin Acevedo |
Minneola |
3rd |
Christopher Furcolo |
Naples |
Male 13-14 years old, over 49.7 kgs. not exceeding 53.8 kgs.
1st |
Jeff Stout |
Orlando |
2nd |
Ethan Simmerson |
St. Augustine |
Male 13-14 years old, over 53.8 kgs. not exceeding 57.5 kgs.
1st |
Antonio Mohan |
Coral Springs |
2nd |
Alan Dupes |
St. Petersburg |
Male 13-14 years old, over 57.5 kgs. not exceeding 69.5 kgs.
1st |
Maxwell Alaynick |
Riverview |
2nd |
Paul Engel-Penaloza |
Tampa |
3rd |
Jacob Ellis |
Palm City |
Male 15-16 years old
1st |
Matthew Brewer |
Deland |
Male 15-16 years old, over 35.8 kgs. not exceeding 54.5 kgs.
1st |
Alejandro Menendez |
Miami |
2nd |
David Agoglia |
Doral |
3rd |
Justin Acevedo |
Minneola |
Male 15-16 years old, over 54.5 kgs. not exceeding 62.3 kgs.
1st |
Alejandro Menendez |
Miami |
2nd |
Brett Warnick |
Lakeland |
3rd |
Nicolas Roig |
Pembroke Pines |
Male 15-16 years old, over 62.3 kgs. not exceeding 70.6 kgs.
1st |
Jonathan Taylor |
Mulberry |
2nd |
Tyrelle Freeman |
Bartow |
3rd |
Louis Henrick |
Pensacola |
Male 15-16 years old, over 70.6 kgs. not exceeding 74.5 kgs.
1st |
Jake Straus |
Stuart |
2nd |
Raymond Thomas |
Bartow |
3rd |
Tyler Cutts |
Palm Harbor |
Male 15-16 years old, over 74.5 kgs.
1st |
Bryson Owens |
Lake Wales |
2nd |
Daniel Bass |
Orlando |
3rd |
Seth Stahr |
Valrico |
Senior Women
Categories
| Return to Top
|
Female Senior (Age 17 and older) Expert, over 60.0 kgs.
1st |
Amariliss Owens |
Lake Wales |
2nd |
Miranda Schwabe |
Lakeland |
3rd |
Ashley Cuesta |
Miami |
Senior Men
Categories
| Return to Top
|
Male Senior (Age 17 and older) Novice, over 39.9 kgs. not exceeding 67.8 kgs.
1st |
Jesus Martinez |
Lakeland |
2nd |
Paul Pedron |
Winter Park |
3rd |
Ellis Messon |
Boynton Beach |
Male Senior (Age 17 and older) Novice, over 67.8 kgs. not exceeding 76.0 kgs.
1st |
Mathew Kori |
Tallahassee |
2nd |
Jonathan Taylor |
Mulberry |
Male Senior (Age 17 and older) Novice, over 76.0 kgs. not exceeding 81.0 kgs.
1st |
Ari Hoffman |
Oviedo |
2nd |
Jason Bigler |
Naples |
3rd |
Alex Brewer |
Deland |
Male Senior (Age 17 and older) Novice, over 81.0 kgs. not exceeding 100.0 kgs.
1st |
Jacob Farmer |
Riverview |
2nd |
Jacob Craddock |
Bartow |
Male Senior (Age 17 and older) Novice, over 100.0 kgs. not exceeding 111.9 kgs.
1st |
Keith Greene, Jr. |
Lakeland |
2nd |
Max Chase |
Parkland |
3rd |
Ben Ramos |
Apopka |
Male Senior (Age 17 and older) Novice, over 111.9 kgs.
1st |
Thomas Wright |
Casselberry |
2nd |
David Gegenfuther |
Tampa |
Male Senior (Age 17 and older) Expert, over 34.0 kgs. not exceeding 65.2 kgs.
1st |
Shinjiro Sasaki |
Orlando |
2nd |
Tylor Ferry |
Riverview |
3rd |
Dylan More |
Alva |
Male Senior (Age 17 and older) Expert, over 65.2 kgs. not exceeding 71.3 kgs.
1st |
Ricky Roig |
Pembroke Pines |
2nd |
Christopher Manuel |
Margate |
3rd |
Nathan Laneau |
St. Petersburg |
Male Senior (Age 17 and older) Expert, over 71.3 kgs. not exceeding 73.0 kgs.
1st |
Ricardo Menendez |
Miami |
2nd |
Darrun Mohan |
Coral Springs |
Male Senior (Age 17 and older) Expert, over 73.0 kgs. not exceeding 86.3 kgs.
1st |
Christopher Alaynick |
Riverview |
2nd |
Andy Marshall |
Pinellas Park |
3rd |
Alexander Alaynick |
Riverview |
Male Senior (Age 17 and older) Expert, over 86.3 kgs. not exceeding 90.0 kgs.
1st |
Kiyoshi Hirao |
Orlando |
2nd |
Peter Crocco |
Boca Raton |
Male Senior (Age 17 and older) Expert, over 90.0 kgs.
1st |
Kiyoshi Hirao |
Orlando |
2nd |
Rodney McCammon |
Quincy |
3rd |
Max Chase |
Parkland |
Masters Female Categories
| Return to Top
|
Women Masters (40 years old and older), Over 23.3 kgs.
1st |
Rachel Kane |
Winter Haven |
2nd |
Diandra Figueroa |
Miami |
Women Masters (40 years old and older)
1st |
Merry Alaynick |
Riverview |
Masters Male Categories
| Return to Top
|
Men Masters (30-39 years old), over 39.9 kgs. not exceeding 69.9 kgs.
1st |
Charles Keck |
Tampa |
2nd |
Stephen Engel |
Tampa |
Men Masters (30-39 years old), over 69.9 kgs. not exceeding 93.8 kgs.
1st |
Richard Henderson |
Valrico |
2nd |
Danny James |
Tallahassee |
Men Masters (30-39 years old), over 93.8 kgs. not exceeding 106.0 kgs.
1st |
John Desmet |
Tampa |
2nd |
Ben Ramos |
Apopka |
Men Masters (30-39 years old), over 106.0 kgs.
1st |
David Gegenfuther |
Tampa |
2nd |
Thomas Wright |
Casselberry |
Men Masters (40 years old and older), over 29.9 kgs. not exceeding 64.5 kgs.
1st |
Joseph Torres |
St. Petersburg |
2nd |
Chris Brown |
Tampa |
Men Masters (40 years old and older), over 73.0 kgs. not exceeding 88.7 kgs.
1st |
Fidel Gutierrez |
Orlando |
2nd |
Lucky Marshall |
Ridge Manor |
3rd |
Rene Trasorras |
Brandon |
Men Masters (40 years old and older), over 88.7 kgs. not exceeding 90.0 kgs.
1st |
Rafael Crespo |
Orlando |
2nd |
John Constantino |
Tarpon Springs |
Men Masters (40 years old and older), over 90.0 kgs. not exceeding 98.0 kgs.
1st |
Wayne Berry |
Riverview |
Men Masters (40 years old and older), over 98.0 kgs. not exceeding 109.7 kgs.
1st |
Timothy Stahr |
Valrico |
2nd |
Dewey Dougherty |
Kissimmee |
3rd |
Ben Ramos |
Apopka |
Kata Categories
| Return to Top
|
Nage-No-Kata Results
1st |
Tori |
Mike Carroll |
Deland |
|
Uke |
W. Allen Sapp |
Deland |
Itsutsu-No-Kata Results
T-1st |
Tori |
Merry Alaynick |
Riverview |
|
Uke |
Jeff Harrington |
Not Listed |
T-1st |
Tori |
Craig Freeland |
Not Listed |
|
Uke |
Matt Radovich |
Not Listed |
|