2007 Florida State Judo Championships - Results
Photo of part of Falcon Judo Club at 2007 Florida States Championships
Photo of part of Florida School of Judo at 2007 Florida States Championships
Novice Juniors
| Female |
Male |
Kata
| Kata Categories |
Juniors
| Female |
Male |
Seniors
| Women |
Men |
Masters
| Female Masters |
Male Masters |
Team
| Team |
Junior Female
Novice Categories
| Return to Top
|
Novice, Female, Bantam Jr., 28 kg
1st |
Samantha Menendez |
Falcon Judo |
Novice, Female, Intermediate 1, 43kg
1st |
Katherine Lieby |
Panther Judo |
2nd |
Deanna Miller |
West Palm Beach Judo Academy |
Novice, Female, Intermediate 1, +43kg
1st |
Samara Mairena |
Falcon Judo |
2nd |
Kaelis Martinez |
A. Kolychkine Judo Foundation |
3rd |
Everee Christian |
Onikusu |
Novice, Female, Juvenile A, 58kg
1st |
Alexia Cambroneiro |
Falcon Judo |
2nd |
Tania Hernandez |
Panther Judo |
3rd |
Christina Powell-Abreu |
Panther Judo |
Junior Male Novice
Categories
| Return to Top
|
Novice, Male, Bantam Jr, 23kg
1st |
Bryson Labreque |
Central Florida Judo |
2nd |
Alexander Taboas |
Champion Martial Arts |
3rd |
Jonathan Vega |
No Club Listed |
Novice, Male, Bantam Jr, 28kg
1st |
Louis Boucard |
Falcon Judo |
2nd |
Jonathan Vega |
No Club Listed |
Novice, Male, Bantam Jr, +28kg
1st |
Juan Suarez |
Champion Martial Arts |
2nd |
Oscar Vaugh |
Central Florida Judo |
3rd |
Bryson Labreque |
Central Florida Judo |
Novice, Male, Bantam Jr, +28kg Special
1st |
Danny Collazo |
No Club Listed |
2nd |
Oscar Vaugh |
Central Florida Judo |
Novice, Male, Bantam 1, 25kg
1st |
Leonardo Siggnero |
Champion Martial Arts |
2nd |
Thomas McDonald |
Panther Judo |
3rd |
Louis Boucard |
Falcon Judo |
Novice, Male, Bantam 1, +28kg
1st |
Ben Fernandez |
Champion Martial Arts |
2nd |
Darien Mairena |
Falcon Judo |
Novice, Male, Bantam 2, 21kg
1st |
Mario Vega |
Banzai Judo |
2nd |
Morya Miguel Mora |
Champion Martial Arts |
3rd |
Gabriel Footman |
Falcon Judo |
Novice, Male, Bantam 2, 25kg
1st |
Christian Diaz |
Tomodachi Judo |
2nd |
Antonio Amram |
El Mambi Judo |
Novice, Male, Bantam 2, 28kg
1st |
Christian Diaz |
Tomodachi Judo |
2nd |
Kaiden Castillo |
Central Florida Judo |
Novice, Male, Bantam 2, +30kg
1st |
Cesar Sardinas |
Banzai Judo |
2nd |
Mathew Vigness |
Vigness Judo |
Novice, Male, Bantam 3, 27kg
1st |
Mikhel Codinach |
Champion Martial Arts |
2nd |
Jonathan Gonzales |
Falcon Judo Club |
Novice, Male, Bantam 3, 33kg
1st |
Reny Diaz |
Tomodachi Judo |
2nd |
Rodny Hernandez |
Falcon Judo |
3rd |
Pablo Torres |
Banzai Judo |
Novice, Male, Intermediate 1, 30kg
1st |
Michel Vega |
Banzai Judo |
2nd |
Nick Roig |
Vigness Judo |
3rd |
Christian Martinez |
Champion Martial Arts |
Novice, Male, Intermediate 1, 34kg
1st |
Vincent Ttrinidad |
El Mambi Judo |
2nd |
Paul Dodson |
Florida School of Judo |
3rd |
Albert Collins |
Champion Martial Arts |
Novice, Male, Intermediate 1, 38kg
1st |
Kevin Reese |
Champion Martial Arts |
2nd |
Alfonso Flores |
Banzai Judo |
Novice, Male, Intermediate 2, 38kg
1st |
Ricky Roig |
Vigness Judo |
2nd |
Ariel Caraballo |
Panther Judo |
Novice, Male, Intermediate 2, 53kg
1st |
Andres Flores |
Banzai Judo |
2nd |
Christian Varona |
Budokan Judo |
Novice, Male, Juvenile B, 60kg
1st |
Aaron Smothers |
Summerlin Judo |
2nd |
Jayson Myers |
Tomodachi Judo |
Novice, Male, Juvenile B, 64+kg
1st |
Prenel Jaquet |
Tomodachi Judo |
2nd |
Ryan Sullivan |
Summerlin Judo |
Kata Categories
| Return to Top
|
Junior Itsutsu-no-Kata Results
1st |
Tori |
William Rigsby |
Central Florida Judo |
|
Uke |
Alexander Rigsby |
Central Florida Judo |
Junior Ju-no-Kata Results
1st |
Tori |
Shea Favorite |
Central Florida Judo |
|
Uke |
Luis-Manuel Almanza |
Central Florida Judo |
Junior Female
Categories
| Return to Top
|
Female, Bantam Jr, 28kg
1st |
Giovanna Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo |
2nd |
Sarah Alzamora |
Florida School of Judo |
Female, Bantam 2, 25kg
1st |
Abrianna D'Orazio |
Banzai Judo |
Female, Bantam 2, 30kg
1st |
Ashley Brinegar |
Central Florida Judo |
Female, Bantam 3, 23kg
1st |
Gabriella Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo |
2nd |
Athena Cornell |
Central Florida Judo |
Female, Bantam 3, 31kg
1st |
Carolyna Puentes |
West Palm Beach Judo Academy |
2nd |
Natalie Santana |
Vigness Judo |
3rd |
Tasha Miller |
West Palm Beach Judo Academy |
Female, Bantam 3, Special
1st |
Athena Cornell |
Central Florida Judo |
2nd |
Ashley Brinegar |
Central Florida Judo |
3rd |
Abrianna D'Orazio |
Banzai Judo |
Female, Intermediate 1, 34kg
1st |
Sarah Subko |
Florida School of Judo |
2nd |
Ashlyn White |
Panther Judo |
Female, Intermediate 1, 38kg
1st |
Nadine Fiege |
Judo Ryu Jacksonville |
2nd |
Kelly Germain |
Summerlin Judo |
3rd |
Ashleigh Castro-White |
Miami Judo Academy |
Female, Intermediate 2, 28kg
1st |
Jessica Alzamora |
Florida School of Judo |
Female, Intermediate 2, 34kg
1st |
Sarah Brady |
Falcon Judo |
2nd |
Annamaria Perez |
Metro Orlando Judo Kai |
3rd |
Melissa Clauss |
Central Florida Judo |
Female, Intermediate 2, 38kg
1st |
Jenna Brady |
Falcon Judo |
Female, Intermediate 2, 48kg
1st |
Kelly Palaez |
Banzai Judo |
2nd |
Katie Germain |
Summerlin Judo |
3rd |
Kristina Carreres |
Florida School of Judo |
Female, Intermediate 2, 53kg
1st |
Kaileigh Pintavalle |
Vigness Judo |
Female, Intermediate 2, +53kg
1st |
Danielle Valdes-Pages |
Banzai Judo |
2nd |
Kaileigh Pintavalle |
Vigness Judo |
Female, Juvenile A, 48kg
1st |
Shea Favorite |
Central Florida Judo |
2nd |
Jasmine Rodriguez |
Central Florida Judo |
3rd |
Nicole Pelaez |
Banzai Judo |
Female, Juvenile A, 53kg
1st |
Sarah Neyra |
Kerai Judo |
2nd |
Brianna Padron |
Panther Judo |
3rd |
Carmina Carminero |
El Mambi Judo |
Female, Juvenile A, 58kg
1st |
Carly Patton |
El Mambi Judo |
2nd |
Teannie Hernandez |
Panther Judo |
Female, Juvenile B, +70kg
1st |
LaQuinta Allen |
Onikusu |
2nd |
Kate Patton |
El Mambi Judo |
3rd |
Carrie Goad |
Summerlin Judo |
Junior Male
Categories
| Return to Top
|
Male, Bantam Jr, 23kg
1st |
Jonathan Vega |
No Club Listed |
Male, Bantam Jr, +28kg
1st |
Juan Suarez |
Champion Martial Arts |
Male, Bantam 1, 28kg
1st |
Michael Elrod |
Vigness Judo |
2nd |
Maxwell Alaynick |
Florida School of Judo |
Male, Bantam 2, 25kg
1st |
Michael Elrod |
Vigness Judo |
2nd |
Lane Peyton |
El Mambi Judo |
3rd |
Carlos Ramirez |
El Mambi Judo |
Male, Bantam 2, 30kg
1st |
Javier Acosta |
Falcon Judo |
2nd |
Logan Bryant |
Miami Judo Academy |
3rd |
Stanford Tolbert |
Onikusu |
Male, Bantam 3, 27kg
1st |
Benjamin Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo |
2nd |
Max Lopez |
Champion Martial Arts |
Male, Bantam 3, 31kg
1st |
Danny Perez |
Ki-Itsu-Sai Judo |
2nd |
Andrew Castro |
Falcon Judo |
Male, Bantam 3, 35kg
1st |
Nicholas Stampley |
Ki-Itsu-Sai Judo |
2nd |
Andres Chao |
Budokan Judo |
3rd |
Yosbel Rodriguez |
Budokan Judo |
Male, Intermediate 1, 26kg
1st |
Zachary Sherman |
Vigness Judo |
2nd |
Oliver Corley |
Budokan Judo |
Male, Intermediate 1, 30kg
1st |
Mark Mitchell |
Champion Martial Arts |
2nd |
Liam Rigsby |
Central Florida Judo |
3rd |
Isaiah Nieles |
Central Florida Judo |
Male, Intermediate 1, 34kg
1st |
Alejandro Menendez |
Falcon Judo |
2nd |
John Casas |
Champion Martial Arts |
3rd |
Luis Almanza |
Central Florida Judo |
Male, Intermediate 1, 43kg
1st |
Jordan de la Cruz |
Banzai Judo |
2nd |
Anthony Vega |
Banzai Judo |
3rd |
Alberto Siggaro |
Champion Martial Arts |
Male, Intermediate 1, +43kg
1st |
Patrick Jones |
Onikusu |
2nd |
Noah Hyde |
Summerlin Judo |
3rd |
Mikhal Patterson |
Onikusu |
Male, Intermediate 2, 31kg
1st |
Christopher Alvarez |
Championship Martial Arts |
2nd |
Steve Brinegar |
Central Florida Judo |
3rd |
Brandon Smith |
Tomodachi Judo |
Male, Intermediate 2, 34kg
1st |
Andres Alsina |
Panther Judo |
2nd |
Jonathan Morales |
Falcon Judo |
Male, Intermediate 2, 42kg
1st |
Harry Glasser |
Judo Ryu Jacksonville |
2nd |
Alexander Valdes-Pages |
Banzai Judo |
3rd |
Jason Huertas |
Florida School of Judo |
Male, Intermediate 2, 48kg
1st |
Alessi Taffanelli |
El Mambi Judo |
2nd |
Christopher Alaynick |
Florida School of Judo |
3rd |
Nathaniel Zambrano |
El Mambi Judo |
Male, Intermediate 2, 53kg
1st |
Ricardo Menendez |
Falcon Judo |
2nd |
Alexander Alaynick |
Florida School of Judo |
3rd |
Samuel Vinson |
Onikusu |
Male, Intermediate 2, +53kg
1st |
Dylan Seidle |
Central Florida Judo |
2nd |
Jesus Brea |
Budokan Judo |
3rd |
Austin Belton |
Central Florida Judo |
Male, Juvenile A, 44kg
1st |
Esteban Gomez-Rivera |
Miami Judo Academy |
2nd |
Jonathan Rada |
El Mambi Judo |
3rd |
Danny Hered |
Judo Ryu Jacksonville |
Male, Juvenile A, 48kg
1st |
Lucas Gama |
Ki-Itsu-Sai Judo |
2nd |
Joshua Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo |
3rd |
Ronny Montesino |
Champion Martial Arts |
Male, Juvenile A, 58kg
1st |
Eric Wortman |
Summerlin Judo |
2nd |
Daniel Cowden |
Miami Judo Academy |
3rd |
Alex Padron |
Miami Judo Academy |
Male, Juvenile A, 64kg
1st |
Richard Santacruz |
Florida School of Judo |
Male, Juvenile A, +64kg
1st |
Adam Pasternak |
Lake City Judo |
2nd |
Reynaldo Acosta |
A. Kolychkine Judo |
3rd |
Ryan Sullivan |
Summerlin Judo |
Male, Juvenile B, 60kg
1st |
Tylor Ferry |
Florida School of Judo |
2nd |
Steve Perez |
Ki-Itsu-Sai Judo |
3rd |
Torin Norvell |
Orlando Judo |
Male, Juvenile B, 66kg
1st |
Luis Gonzales |
West Palm Beach Judo Academy |
2nd |
Kevin Joseph |
Sarasota Judo |
3rd |
Prenel Jaquet |
Tomodachi Judo |
Male, Juvenile B, 73kg
1st |
Rolando Ruiz |
Budokan Judo |
2nd |
Raymond Torres |
Summerlin Judo |
Male, Juvenile B, 81kg
1st |
Christopher Crant |
A. Kolychkine Judo |
Male, Juvenile B, 90kg
1st |
Andrew Burris |
Summerlin Judo |
2nd |
Dallas Gobble |
Summerlin Judo |
3rd |
Christopher Crant |
A. Kolychkine Judo |
Senior Women
Categories
| Return to Top
|
Female, Senior, 63kg
1st |
Heidy Arias |
Panther Judo |
2nd |
Yanik Labrada |
Miami Judo Academy |
3rd |
Angelica Delgado |
Ki-Itsu-Sai Judo |
Female, Senior, Open
1st |
Nina Cutro-Kelly |
No Club Listed |
2nd |
LaQuinta Allen |
Onikusu |
Senior Men
Categories
| Return to Top
|
Male, Senior, 55kg
1st |
Andre Brooks |
Onikusu |
2nd |
Rainer Carballo |
A. Kolychine Judo |
Male, Senior, 60kg
1st |
Hiram Cruz |
Judo Ryu Jacksonville |
2nd |
Santiago Martinez |
Ki-Itsu-Sai Judo |
3rd |
Weber Wu |
UF Judo |
Male, Senior, 66kg
1st |
Julian Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo |
2nd |
Jesse Floyd |
No Club Listed |
3rd |
Rithi Phan |
Judo Ryu Jacksonville |
Male, Senior, 73kg
1st |
Chan Youn |
UF Judo |
2nd |
Pedro Landrau |
Tomodachi Judo |
3rd |
Mark Pierce |
Lake City Judo |
Male, Senior, 81kg
1st |
Payydis Mazdez |
Orlando Judo |
2nd |
Javier Cueves |
Budokan Judo |
3rd |
Andres Castro |
Falcon Judo |
Male, Senior, 90kg
1st |
Johnny Rodriguez |
Jack Williams Judo |
2nd |
Timothy Therrien |
Florida School of Judo |
3rd |
Honatho Saddler |
UF Judo |
Male, Senior, 100kg
1st |
John Fiege |
Judo Ryu Jacksonville |
2nd |
Timothy J. Harmeling |
Summerlin Judo |
3rd |
Paul Dodson |
Florida School of Judo |
Male, Senior, +100kg Kyu Division
1st |
Francisco Mendoza |
Tamiami Judo |
2nd |
Aristides Bustillo |
Falcon Judo |
Male, Senior, Exhibition Match
1st |
Juan Rodriguez |
Central Florida Judo |
2nd |
Clay Contouris |
Tomodachi Judo |
Masters Female Categories
| Return to Top
|
Female, Masters +60y, 78kg
1st |
Regina Gosselin |
El Mambi Judo |
Masters Male Categories
| Return to Top
|
Male, Masters 30-40y, 81kg
1st |
Franck Olliver |
El Mambi Judo |
2nd |
Brus Lazo |
Falcon Judo |
3rd |
Juan Rodriguez |
Central Florida Judo |
Male, Masters 30-40y, 90kg
1st |
Gilbert David Carrera |
Florida School of Judo |
2nd |
Bradley Riles |
Florida School of Judo |
Male, Masters 40-50y, 66kg
1st |
Phil Rizzo |
St. Pete Judo |
Male, Masters 40-50y, 73kg
1st |
Francisco Amram |
El Mambi Judo |
2nd |
Michael Lemery |
Tomodachi Judo |
Male, Masters 40-50y, 81kg
1st |
Tracy Keck |
Krop Community Ctr |
2nd |
Mike Lemery |
Tomodachi Judo |
3rd |
Paco Amram |
El Mambi Judo |
Male, Masters 40-50y, 90kg
1st |
Garfield Miller |
West Palm Beach Judo Academy |
2nd |
Lee Hyde |
Summerlin Judo |
3rd |
Lucky Marshall |
Florida School of Judo |
Male, Masters 40-50y, 100kg
1st |
Clay Contouris |
Tomodachi Judo |
Male, Masters +60y, 100kg
1st |
Alex Burgess |
El Mambi Judo |
Team
| Return to Top
|
Team Results
1st |
Falcon Judo |
69 points (9 - 1st, 7 - 2nd, 3 - 3rd) |
2nd |
Central Florida Judo |
65 points (7 - 1st, 8 - 2nd, 6 - 3rd) |
3rd |
Champion Martial Arts |
56 points (8 - 1st, 4 - 2nd, 4 - 3rd) |
4th |
Banzai Judo |
52 points (8 - 1st, 3 - 2nd, 3 - 3rd) |
5th |
El Mambi Judo |
51 points (7 - 1st, 4 - 2nd, 4 - 3rd) |
6th |
Florida School of Judo |
50 points (5 - 1st, 7 - 2nd, 4 - 3rd) |
7th |
Ki-Itsu-Sai Judo |
45 points (7 - 1st, 3 - 2nd, 1 - 3rd) |
8th |
Summerlin Judo |
41 points (3 - 1st, 8 - 2nd, 2 - 3rd) |
9th |
Tomodachi Judo |
39 points (5 - 1st, 4 - 2nd, 2 - 3rd) |
10th |
Vigness Judo |
37 points (5 - 1st, 4 - 2nd, 0 - 3rd) |
|