2006 Florida State Judo Yudanshakai Florida State Championships - Results
Juniors
| Female
| Male
|
Masters
| Male Masters
|
Junior Female
Categories
| Return to Top
|
Female Bantam 1, 19 KG
1st |
Ana Mallen |
Champion Martial Arts |
2nd |
Gianella Nazario |
A. Kolychkine Judo |
3rd |
Giovana Nazario |
A. Kolychkine Judo |
Female Bantam 1, 23 KG MIXED
1st |
Gabriela Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Johnny Farias |
Champion Martial Arts |
3rd |
Michael Elrod |
Vigness Judo |
Female Bantam 1, +28 KG MIXED
1st |
Elisse Rodriguez |
Champion Martial Arts |
2nd |
Benny Fernandez |
Champion Martial Arts |
3rd |
Brian Villanueva |
Champion Martial Arts |
Female Bantam 2, 21 KG MIXED
1st |
Giovanna Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Luise Boucard |
Falcon Judo |
3rd |
Dante Padron |
A. Kolychkine Judo |
Female Bantam 2, 25 KG MIXED
1st |
Abrianna Dorazio |
Banzai Judo School |
2nd |
Mario Vega |
Banzai Judo School |
3rd |
Rebeca Borke |
One Dragon Judo |
Female Bantam 2,30 KG MIXED
1st |
Jazmin Eltalla |
Miami Judo Academy |
2nd |
Mario Vega |
Banzai Judo School |
3rd |
Rebeca Borke |
One Dragon Judo |
Female Bantam 3, 31 KG
1st |
Ashleigh Castro-White |
Miami Judo Academy |
2nd |
Sereen Eltalla |
Miami Judo Academy |
3rd |
Nickole Gonzalez |
Banzai Judo School |
Female Bantam 3, 35 KG MIXED
1st |
Ashleigh Castro-White |
Miami Judo Academy |
2nd |
Ivan Faraldo |
Miami Judo Academy |
Female Intermediate 1, 34 KG
1st |
Jenna Brady |
Falcon Judo Club |
Female Intermediate 2, 31 KG
1st |
Sarah Brady |
Falcon Judo |
Female Intermediate 2, 42 KG MIXED
1st |
Gabriela Perez |
Banzai Judo School |
2nd |
Kelly Pelaez |
Banzai Judo School |
3rd |
Anthony Pastor |
Miami Judo Academy |
Female Intermediate 2, 48 KG
1st |
Brianna Padron |
One Dragon Judo |
2nd |
Danielle Valdes |
Banzai Judo School |
Female Intermediate 2, 53 KG
1st |
Kaely Martinez |
A. Kolychkine Judo |
2nd |
Karolina Barahona |
Champion Martial Arts |
Female Juvenile A, 48 KG
1st |
Nicole Padron |
One Dragon Judo |
2nd |
Laura Higgins |
El Mambi Judo Club |
Female Juvenile A, 53 KG
1st |
Lucia Rosa |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Kayleigh Pintavalle |
Vigness Judo |
Female Juvenile A, 58 KG
1st |
Irena Nuņez |
Banzai Judo School |
2nd |
Kayleigh Pintavalle |
Vigness Judo |
Female Juvenile C, 48 KG
1st |
Stephanie Campo |
Tamiami Judo |
2nd |
Amanda Tello |
Tamiami Judo |
Female Juvenile C, 63 KG
1st |
Yanik Labrada |
Miami Judo Academy |
2nd |
Yulia Serebrennikova |
St. Pete Judo |
Junior Male
Categories
| Return to Top
|
Male Bantam 1, 19 KG Novice
1st |
Louis Boucard |
Falcon Judo |
2nd |
Aidan Gonzalez |
Falcon Judo |
Male Bantam 1, 19 KG Advanced
1st |
Morya Mora |
Champion Martial Arts |
2nd |
Jonathan Henrique |
Champion Martial Arts |
Male Bantam 1, 23 KG
1st |
Carlos Ramirez |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Jordan Garcia |
Tamiami Judo |
Male Bantam 1, 28 KG
1st |
Michael Elrod |
Vigness Judo |
2nd |
Enzo Mujica |
Falcon Judo |
Male Bantam 1, +28 KG Novice
1st |
Julian Jaramillo |
Champion Martial Arts |
2nd |
Brian Villanueva |
Champion Martial Arts |
Male Bantam 1, +28 KG Advanced
1st |
Carlitos Ramirez |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Jordan Garcia |
Tamiami Judo |
Male Bantam 2, 21 KG
1st |
Mathew Aries |
Champion Martial Arts |
2nd |
Leo Sigarroa |
Champion Martial Arts |
3rd |
Alex Taboa |
Champion Martial Arts |
Male Bantam 2, 25 KG Novice
1st |
Jose Moreira |
Champion Martial Arts |
2nd |
Jack Blanco |
Champion Martial Arts |
3rd |
Mario Vega |
Banzai Judo School |
Male Bantam 2, 25 KG Advanced
1st |
Javier Acosta |
Falcon Judo |
2nd |
Johnny Farias |
Champion Martial Arts |
3rd |
Kyle Brady |
Falcon Judo |
Male Bantam 2, 30 KG Novice
1st |
Manuel Rodriguez |
A. Kolychkine Judo |
2nd |
Michael Codinach |
Champion Martial Arts |
Male Bantam 2, 30 KG Advanced
1st |
Benjamin Prado |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Javier Acosta |
Falcon Judo |
3rd |
Logan Bryant |
Miami Judo Academy |
Male Bantam 2, +30 KG
1st |
Logan Bryant |
Miami Judo Academy |
2nd |
Michael Vega |
Banzai Judo School |
3rd |
Noah Nesserman |
Miami Judo Academy |
Male Bantam 3, 23 KG
1st |
Paolo Torres |
Banzai Judo School |
2nd |
Albert Collins |
Champion Martial Arts |
Male Bantam 3, 27 KG
1st |
Andrew C. Castro |
Falcon Judo |
2nd |
Michael Codinach |
Champion Martial Arts |
3rd |
Joel Gonzalez |
Banzai Judo School |
Male Bantam 3, 31 KG Novice
1st |
Aliendo Ramiro |
Ki-Itsu-Sai Judo Club |
2nd |
Diego Paz |
Champion Martial Arts |
Male Bantam 3, 31 KG Advanced
1st |
Cristopher Alvarez |
Champion Martial Arts |
2nd |
Bryan Abreu |
Champion Martial Arts |
3rd |
John Casas |
Champion Martial Arts |
Male Bantam 3, 35 KG
1st |
Jordan de la Cruz |
Banzai Judo School |
2nd |
Andy Alcina |
One Dragon Judo |
3rd |
Donald Morales |
Banzai Judo School |
Male Bantam 3, +35 KG
1st |
Kristian de Roble |
Champion Martial Arts |
2nd |
Diego Paz |
Champion Martial Arts |
Male Intermediate 1, 26 KG Novice
1st |
Joseph Padron |
One Dragon Judo |
2nd |
Anthony Codinach |
Champion Martial Arts |
Male Intermediate 1, 26 KG Advanced
1st |
Mark Mitchael |
Champion Martial Arts |
2nd |
Ryan Rodriguez |
Champion Martial Arts |
Male Intermediate 1, 30 KG Novice
1st |
Daniel de Roble |
Champion Martial Arts |
2nd |
Steven Garcia |
A. Kolychkine Judo |
Male Intermediate 1, 30 KG Advanced
1st |
Brandon Smith |
Tomodachi Judo |
2nd |
Alejandro Menendez |
Falcon Judo |
3rd |
John Casas |
Champion Martial Arts |
Male Intermediate 1, 34 KG Novice
1st |
Joseph Padron |
One Dragon Judo |
2nd |
Julio Rifat |
El Mambi Judo Club |
3rd |
Anthony Codinach |
Champion Martial Arts |
Male Intermediate 1, 34 KG Advanced
1st |
Christian Perez |
One Dragon Judo |
2nd |
Jonathan Morales |
Falcon Judo |
T-3rd |
Alejandro Menendez |
Falcon Judo |
T-3rd |
Brandon Smith |
Tomodachi Judo |
Male Intermediate 1, 38 KG
1st |
Antony Vega |
Banzai Judo School |
2nd |
Jonathan Iglesias |
Banzai Judo School |
3rd |
Alfonso Flores |
Banzai Judo School |
Male Intermediate 1, 43 KG Novice
1st |
Jonathan Ramos |
A. Kolychkine Judo |
2nd |
Alexander Tulin |
A. Kolychkine Judo |
Male Intermediate 1, 43 KG Advanced
1st |
Alberto Sigarroa |
Champion Martial Arts |
2nd |
Nestor Blanco |
Champion Martial Arts |
Male Intermediate 1, +43 KG Novice
1st |
Andres Villasmil |
Vigness Judo |
2nd |
Javier Delgado |
Vigness Judo |
Male Intermediate 1, 43 KG Advanced
1st |
Sebastian Molina |
A. Kolychkine Judo |
2nd |
Sai Mantilla |
A. Kolychkine Judo |
T-3rd |
Jonathan Perez |
A. Kolychkine Judo |
T-3rd |
Juan Hernandez |
Champion Martial Arts |
Male Intermediate 2, 38 KG Novice
1st |
Alberto Sigarroa |
Champion Martial Arts |
2nd |
Alexander Tulin |
A. Kolychkine Judo |
Male Intermediate 2, 38 KG Advanced
1st |
Alejandro Sancho |
Tamiami Judo |
2nd |
Dario Salazar |
Tamiami Judo |
Male Intermediate 2, 42 KG Novice
1st |
Reinier Caraballo |
A. Kolychkine Judo |
2nd |
Adrian Tello |
Tamiami Judo |
Male Intermediate 2, 42 KG Advanced
1st |
Alexander Valdes |
Banzai Judo School |
2nd |
Adrian Tello |
Tamiami Judo |
Male Intermediate 2, 48 KG Novice
1st |
Charles Rodriguez |
Banzai Judo School |
2nd |
Luis Diaz |
Tamiami Judo |
Male Intermediate 2, 48 KG Advanced
1st |
Angelo Gonzalez |
Banzai Judo School |
2nd |
T.J. Wardell |
Miami Judo Academy |
Male Intermediate 2, 53 KG Novice
1st |
Reynaldo Acosta |
A. Kolychkine Judo |
2nd |
Carlos Gomez |
El Mambi Judo Club |
Male Intermediate 2, 53 KG Advanced
1st |
Dakota Concepcion |
One Dragon Judo |
2nd |
Andres Flores |
Banzai Judo School |
Male Intermediate 2, +53 KG Novice
1st |
Carlos Gomez |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Mathew Rodriguez |
Falcon Judo |
3rd |
Nelson Martinez |
El Mambi Judo Club |
Male Intermediate 2, +53 KG Advanced
1st |
Collins Higgins |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Ricardo Menendez |
Falcon Judo |
Male Juvenile A 58 KG
1st |
Daniel Cowden |
Miami Judo Academy |
2nd |
Alex Padron |
A. Kolychkine Judo |
Male Juvenile B, 66 KG
1st |
Carlos Toyos |
Miami Judo Academy |
2nd |
Ernesto Rodriguez |
Falcon Judo |
Male Juvenile C 73 Kg
1st |
Andres Castro |
Falcon Judo |
2nd |
Oscar Espinosa |
Tamiami Judo |
Male Juvenile C 81-90 Kg
1st |
Andres Castro |
Falcon Judo |
2nd |
Lucas Caraballo |
Florida Atlantic University Judo |
3rd |
Michael Chang |
Florida Atlantic University Judo |
Masters Male Categories
| Return to Top
|
Male Masters 30-39 yrs Lightweight
1st |
Franck Ollivier |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Luis Ledesma |
A. Kolychkine Judo |
Male Master's 30-39 yrs Mediumweight
1st |
Franck Ollivier |
El Mambi Judo Club |
2nd |
Eduardo Scheinkman |
International Martial Art Academy |
Male Masters 30-39 yrs Heavyweight
1st |
Jose Geraldino |
Miami Judo Academy |
2nd |
Franck Ollivier |
El Mambi Judo Club |
T-3rd |
Justin Higgins |
El Mambi Judo Club |
T-3rd |
Lalo Brborich |
Tamiami Judo |
Male Masters 40-49 yrs Heavyweight
1st |
Randy Bryant |
Miami Judo Academy |
2nd |
Robert Woertz |
St. Pete Judo |
3rd |
Andres R. Castro |
Falcon Judo |
|